CNC-programozó

CNC-programozó illusztráció

A CNC programozó támogatója és résztvevője a gépipari tervezésnek és gyártásnak. Műszaki rajz alapján, a megmunkálandó előgyártmány anyagának és méreteinek ismeretében megtervezi az adott alkatrész hagyományos vagy CNC (számítógép által vezérelt) szerszámgépen történő gyártását, meghatározva az ehhez szükséges gépeket, eszközöket és technológiai adatokat. A szerszámgépen beállítja a forgácsolási jellemzőket és legyártja a munkadarabot. A gyártástervezés során használja az online vagy nyomtatott műszaki táblázatokat, katalógusokat. A megmunkáláshoz szükséges CNC (számítógép által vezérelt megmunkáló gép számára írt) programokat erre a célra készült szoftver segítségével (vagy szoftver nélkül, kézzel írva) elkészíti.

CNC gépen végzendő munka esetén szakszerűen befogja, szerszámbeméréssel beméri a forgácsoló szerszámokat.

Ajánlott minden fiatal számára, aki szereti a gépeket, érdekli a forgácsolás és az informatika kapcsolata, a gépek programozása és a termékek előállítása.

KOMPETENCIAELVÁRÁS

Kreativitás, önállóság, felelősségtudat, csapatban való együttműködés, precizitás, logikus gondolkodás, problémamegoldó készség.

A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ

• műszaki rajzokat, szabványokat, műszaki táblázatokat tanulmányoz és értelmez;
  • kézi megmunkálással egyszerű alkatrészeket gyárt, alakít, javít;
  • alkatrészeket gyárt esztergálással, köszörüléssel, marással egyetemes szerszámgépeken;
  • finomfelületi megmunkálásokat végez;
  • forgácsoló szerszámokat készít, élez;
  • felfogási tervet, szerszámtervet készít CNC megmunkáláshoz;
  • kiválasztja, beméri, beállítja és használja a megmunkáláshoz szükséges szerszámokat;
  • a forgácsoló eljárásoknak és az adott gépnek megfelelően beállítja a munkadarabot befogó-, megfogó- és rögzítőeszközöket;
  • CNC megmunkáló programokat ír, tesztel, javít és futtat;
  • a legyártott munkadarab minőségét és megfelelősségét ellenőrzi, szükség esetén számítógéppel támogatott méréseket végez (SPC).