Nappali tagozatos képzések
Nappali tagozatos képzések
Általános információk
Tanítási idő: heti 5 nap
Képzés időtartama: 2 év
- Tanulói jogviszony.
- Nappali tagozatos diákigazolvány.
- Utazási kedvezményben részesül.
- Családtámogatási juttatások a hatályos törvények szerint ( pl. adókedvezmény, családi pótlék, árvaellátás).
- Szakképzési ösztöndíj (8 000 Ft - 59 000 Ft).
- Duális képzés esetén a külső szakmai gyakorlat alatt a nappali tagozatos diákok munkaszerződéssel rendelkeznek, a képzési idő alatt járó munkabér (100 000 Ft – 168 000 Ft).
- Egyszeri pályakezdési juttatás sikeres szakmai vizsga esetén (130 000 Ft - 302 000 Ft).
- Europass-kiegészítő bizonyítvány.
- A képzésben résztvevők pluszpontokat kaphatnak a felsőoktatási felvételin (szakirányban).
A szakmai oktatás időtartama
- Első félév: ágazati alapoktatás (az első félév végén ágazati alapvizsgát kell tenni), majd
- a következő 1,5 éves szakirányú oktatás következik.
Szakirányú oktatás
- Az ágazati alapoktatást követően szervezhető.
- Megszervezhető a szakképzési intézményben vagy a szakképzési munkaszerződéssel a duális képzőhelyen (duális képzés formájában – a szakképzési munkaszerződéssel a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy és a duális képzőhely között munkaviszony jön létre).
- A tanítási évben teljesítendő oktatásból és a tanítási éven kívüli egybefüggő gyakorlatból vagy a szakképzési munkaszerződés hatálya alatt teljesítendő oktatásból és gyakorlatból áll.
Képzés bemeneti követelménye: érettségi, 1999.09.01 után született
Megjegyzés: a nem tanköteles személlyel tanulói jogviszony legfeljebb annak a tanévnek az utolsó napjáig hozható létre, amelyikben a tanuló a 25. életévét betölti.
Ágazat: Gépészet
Szakma azonosító száma: 5 0715 10 05
Technikus képzés, melynek időtartama 2 év
Foglalkozásegészségügyi alkalmassági vizsgálat: szükséges
Képzés indítása: minimum 16 fő
A gépész – CAD-CAM szakirányú technikus olyan szakember, aki a gépészet területén szakosodott, különös hangsúlyt fektetve a CAD (Computer-Aided Design) és CAM (Computer-Aided Manufacturing) területekre. Az ilyen szakember a tervezési és gyártási folyamatokban vesz részt, számítógépes eszközök segítségével optimalizálva és automatizálva a munkafolyamatokat.
A következő tevékenységeket végezhet:
- A CAD-CAM gépésztechnikus a szakmai ismereteit alkalmazva hatékony támogatója legyen a gépipari tervezésnek és gyártásnak.
- Szakmai tanulmányait követően az ipari termékek modellezése, funkcionális megfelelőségük vizsgálata, valamint a szükséges tervezési dokumentációk elkészítése CAD/CAM szoftver segítségével.
- Gyártási ismeretei alapján elvégzi a forgácsolással előállítható termékek egyetemes és CNC gépekkel való megmunkálásának előkészítését.
- Kiválasztja a technológiát, megmunkáló berendezéseket, készülékeket, szerszámokat.
- A CAD-CAM informatikus feladata, hogy a megfelelő szoftverek használatával segítse, kiegészítse a mérnökök tervező tevékenységét, illetve tervezze, szimulálja a termék előállításához szükséges technológiai folyamatokat.
A gépész – CAD-CAM szakirányú technikusok tehát kulcsszerepet játszanak a gépészeti tervezés és gyártás területén, segítve a vállalatokat a hatékonyabb és pontosabb termelés elérésében.
CAD-CAM szakirányú technikus tantárgyai:
Munkavállalói ismeretek: a tanulókat felkészíti a munkaerőpiaci kihívásokra, és segít kialakítani azokat a készségeket és tudást, amelyek szükségesek a sikeres munkavállaláshoz és karrierépítéshez (álláskeresés, munkajogi alapismeretek, munkaviszony létesítés, munkanélküliség).
Munkavállalói idegen nyelv: a tanulók idegen nyelven is képesek lesznek álláshirdetésre jelentkezni, megismerik az álláskeresés lépéseit, hatékonyan és eredményesen meg tudják valósítani a kommunikációs célokat egy állásinterjú során.
Villamos alapismeretek: a tanulók megismerkednek a villamos alapfogalmakkal, a villamos áramkörök felépítésével, működésével és ábrázolásával. Áramkörök építése és dokumentálása.
Gépészeti alapismeretek: a tantárgy keretében a tanulók megismerkednek a műszaki rajz alapjaival, anyag- és gyártásismerettel, fémipari alapmegmunkálásokkal. Az elsajátított elméleti ismeretek és gyakorlati tevékenységek alkalmazása projektmunka során.
Munkavédelem: a tanulók átfogó ismereteket szereznek a munkavégzésre vonatkozó munkabiztonsági és munkaegészségügyi követelményekről, továbbá az ezeknek való megfeleléshez nélkülözhetetlen törvényi, szervezési, intézményi előírásokról.
Forgácsolás alapjai: a tanulók megismerik az alapvető forgácsoló technológiákat, a forgácsoláshoz szükséges mozgásokat és azokhoz rendelt technológiai paramétereket. Az esztergálás és marás során elvégezhető műveletek megismerése, a művelethez tartozó szerszámok kiválasztása, a munkadarabok befogási módszereinek megismerése és ezen ismeretek alkalmazása a gyakorlatban. A tanuló elsajátítja az alapvető köszörülési eljárásokat, valamint a palást- és síkköszörülési műveleteket.
CNC-(alapismeretek, programozás, esztergálás, marás): az ipari termelés csúcsát a gyártórendszerek jelentik. Egy gyártórendszer rendelkezik különböző elvek szerint összerendezett gyártóberendezésekkel, anyag- és szerszámtovábbításra alkalmas szállítóegységekkel, egyszerű és összetett mozgásokra alkalmas manipulátorokkal, robotokkal, valamit a rendszer működését biztosító informatikai rendszerrel. A tantárgy egyes témakörei bemutatják a rendszer elemeit. A CAD-CAM szakirány tananyagának részét képzi a CNC-gépek működtetése. A tantárgy tartalmazza azokat az általános ismereteket, amelyek segítenek a CNC-programozás hatékony elsajátításban. A prototípusgyártás elengedhetetlen része a modern gyártmány- és gyártástervezésnek. A tantárgyon belül külön rész foglalkozik a 3D nyomtatással és a protézisgyártásban elterjedt többtengelyes maróberendezésekkel.
CAD rajzolás: a tanuló elsajátítja a műszaki rajzban már tanult egyszerű szerkesztések és műszaki ábrázolási módok digitális módját. Fejleszti a térbeli tájékozódást, a térlátást, a műszaki rajzon ábrázolt termék elképzelését. Szoftver segítségével olyan dokumentáció készítése, mely alapján az egyes alkatrészek gyártása tervezhető.
Műszaki ábrázolás: az előzetes ismeretekre támaszkodva megtanítja és elmélyíti a gépészeti műszaki ábrázolás szabályait. Folyamatos gyakorlati feladatokon keresztül megérteti a gépészeti területen alkalmazott kötőelemek, erőátviteli gépészeti alkatrészek, rugók szerepét, valamint azok ábrázolásának szabályait. A tanuló képes lesz gépészeti műszaki rajzok értelmezésére, elkészítésére, a vonatkozó szabályok, szabványok alkalmazására.
CAM ismeretek: a tanuló megismeri a számítógépes gyártástervezés folyamatának elemeit, értelmezni, és alkalmazni tudja az egyes lépéseket. A tanulóban alakuljon ki a termékgyártáshoz tartozó rendszerjellegű gondolkodás, legyen tisztában az egyes döntések technológiai kihatásaival. A tanuló legyen képes adott munkadarab geometriához (2D, illetve 3D) két-, háromtengelyes megmunkálást tervezni, az egyes műveletelemek technológiáját, szerszámpályáit a CAM szoftver segítségével elkészíteni, a CNC-programot. Tudja alkalmazni a CAM-szoftver által nyújtott szimulációs lehetőségeket, legyen képes az esetleges hibákat korrigálni.
Műszaki mérés: a tanuló a tantárgy elsajátítása során megismeri a hagyományos mechanikus, valamint digitális kézi mérőeszközök és 3D mérőgépek használatának sajátosságait. A tanuló az ismeretek birtokában adott mérési feladathoz kiválasztja a megfelelő mérőeszközt, mérési segédeszközt, figyelembe véve a mérendő darabszámot, valamint az előírt pontosságot.
Ipari anyagok: a tanulók elsajátítják az anyagjellemzőket, a fémes szerkezeti anyagok jelölési rendszerét, alkalmazási területeiket, műanyagokat, hőkezelési eljárásokat, kenőanyagokat.
Mechanika: a tantárgy a gépészeti berendezések működését megvalósító gépelemekkel, ezek mechanikai alapjainak megismertetésével, geometriai és szilárdsági méretezésével és ellenőrzésével foglalkozik.
Szakképzési ösztöndíj
A szakképzési ösztöndíj minden szakképzésen tanulónak jár, aki első (szakmajegyzék szerinti) szakmáját nappali rendszerben, tanulói jogviszonyban tanulja.
Az ösztöndíj alapja a szakirányú oktatás központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott önköltségének egyhavi összege (ez 2023-ban 100 ezer forint) Az ösztöndíj alapja jogszabályi, törvényi szabályozás alapján változhat.
- 13. évfolyamon: havi 8 000 Ft, sikeres ágazati vizsgát követően jelenleg 16 000 Ft.
- 14. évfolyam: teljesítményalapú, az érdemjegyektől függően 8 000 és 59 000 Ft közötti összeg.
- Egyszeri pályakezdési támogatás sikeres szakmai vizsga esetén. A szakmai vizsga eredményétől függően 130 000 és 302 000 forint közötti összeg.
- 14. évfolyamtól az oktatás egy része duális partnernél is történhet. Ebben az esetben munkaszerződés alapján munkabérben részesül a tanuló, melynek összege legalább 100 000, legfeljebb 168 000 Ft.
További információk: https://www.ganziskola.hu/p/osztondijak
Ágazati alapvizsga
- Ágazati alapvizsgát az első tanítási év első félévének a végén kell tenni.
- A második tanítási év kezdhető meg, ha a résztvevő sikeres ágazati alapvizsgát tett.
- Sikertelen ágazati alapvizsga csak egyetlen alkalommal ismételhető meg (javító ágazati alapvizsgát 60 napon belül kell megszervezni).
- Ha az ágazati alapvizsga javítóvizsgája is sikertelen, akkor az egyben évfolyamismétlést is jelent.
- A vizsgatevékenység (írásbeli, gyakorlati) akkor eredményes, ha a tanuló a megszerezhető összes értéket legalább 40%-át eléri.
Szakmai vizsga
A szakmai vizsgát akkreditált vizsgaközpont vagy akkreditált vizsgaközpontnak teljeső szakképző iskola szervezi a képzés helyszínén.
Összefüggő szakmai gyakorlat
Első év végén 160 óra.
Kinek ajánljuk a Gépész technikus CAD-CAM képzést?
Akik érdeklődnek a gépészet és a számítógép-alapú tervezés (CAD) és gyártás (CAM) területei iránt. A képzés általában olyan szakembereket céloz meg, akik szeretnének korszerű és számítógépes eszközöket alkalmazni a gépészeti tervezési és gyártási folyamatok optimalizálásában.
Milyen munkakörökben lehet elhelyezkedni a képzés után?
A gépésztechnikus CAD-CAM képzés széles körű ismereteket nyújt, amelyek alkalmazhatók különböző iparágakban és munkakörökben. A gyors technológiai fejlődés miatt ezek a szakemberek gyakran hozzájárulnak az innovációhoz és a hatékonyabb gyártási folyamatokhoz.
- Gépészeti tervezőként részt vehet a terméktervezési folyamatokban, 3D-modellezésben és gépészeti tervek kidolgozásában.
- CNC gépek programozójaként dolgozhat, optimalizálva a CNC gépeken futtatandó munkadarabok gyártási folyamatait.
- Gépgyártó vállalatoknál tevékenykedhet a gyártási folyamatok tervezésében és optimalizálásában.
- Automatizálási rendszerek tervezése és karbantartása területén, például PLC (Programmable Logic Controller) rendszerekkel és más vezérlőrendszerekkel.
- A gyártott alkatrészek és termékek minőségellenőrzésében és minőségbiztosításban is részt vehet.
- A gépek és berendezések karbantartásában, hibaelhárításában és javításában segédkezhet.
- Mérnöki irodákban vagy tervezőirodákban dolgozhat, ahol gépészeti tervezési szolgáltatásokat nyújtanak különböző ügyfeleknek.
Ha felkeltettük az érdeklődésedet, akkor kérjük jelentkezz:
- Az iskolában személyesen (1195 Budapest Üllői u. 303. Titkárság).
- Online jelentkezési felületen: https://forms.gle/u49kQZdMVrqSnDTK6
További részletes információk
Gépész technikus - Képzési és Kimeneteli Követelmények (KKK)
Gépész technikus CAD-CAM - 5 0715 10 05
Online jelentkezési felület