Névadónk: Ganz Ábrahám

Ganz Ábrahám

Ganz Ábrahám sokgyermekes családban született 1814. november 6-án a svájci Unter-Embrach községben.

Az ács és öntőmesterséget kitanulva tapasztalat gyűjtő vándorútja során számos svájci, német, francia, osztrák és olasz öntödékben dolgozott, majd 1841-ben Pestre érkezett, ahol később a József Hengermalom Társulat Öntödéjének vezetését bízták rá.

1844-ben már önálló öntödéjében dolgozott, amelyet a budai Király-hegyen alapított. Kezdetben a lakosság szükségletét szolgáló termékeket állítottak elő, később kidolgozta a vasúti kocsik kerekének kéregöntési technológiáját, amely  nagymértékben hozzájárult a hazai és az európai vasúti fejlesztéshez, termékeit közel 60 vasúti társaságnak szállítva. Különböző gyártmányaival több világkiállításon nyert díjat, munkássága elismeréseként 1863-ban Pest Díszpolgárává választották. Európai hírű gyárában a kiegyezés évében közel 400 dolgozót foglalkoztatott.

Sikerei csúcsán a hosszú évek óta tartó megfeszítő, idegölő munka hatására idegrendszere felmondta a szolgálatot és 1867-ben tragikus körülmények között elhunyt.

A magyar nehézipar egyik úttörőjeként tartjuk számon, munkásságával nagymértékben hozzájárult a hazai gépgyártás fejlődéséhez, a nevét viselő különböző cégek gyártmányaikkal világhírnévre tettek szert. Iskolánk büszkén viseli névadójának nevét és kegyelettel őrzi emlékét.

Telefon: +36-1-282-9732, +36-70-338-0953