Ösztöndíjak
Ösztöndíjak
A szakképzési ösztöndíj minden szakképzésben tanulónak jár, aki az igénybevétel alábbiakban felsorolt feltételeinek megfelel. Az ágazati alapoktatásban a tanulók fix összegű ösztöndíjra jogosultak. A szakirányú oktatásban az ösztöndíj mértéke a tanulmányi eredmények függvényében változik. Az ösztöndíj alapja a szakirányú oktatás központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott önköltségének egyhavi összege (ez 2023-ban 100 ezer forint).
Az ösztöndíj mértéke:
Előkészítő évfolyamon:
- Nyelvi előkészítő évfolyam; orientációs fejlesztésre irányuló előkészítő évfolyam
Ösztöndíj mértéke: ösztöndíj alapjának 8%-a
Ösztöndíj összege: 8.000 Ft - Dobbantó program
Ösztöndíj mértéke: ösztöndíj alapjának 16%-a
Ösztöndíj összege: 16.000 Ft
Ágazati alapoktatásban:
- Technikum
Ösztöndíj mértéke: ösztöndíj alapjának 8%-a
Ösztöndíj összege: 8.000 Ft - Szakképző iskola
Ösztöndíj mértéke: ösztöndíj alapjának 16%-a
Ösztöndíj összege: 16.000 Ft
Szakirányú oktatásban (technikumban és szakképző iskolában):
A megelőző tanév év végi minősítésében kapott osztályzatok átlaga
- 2,00–2,99 8.000 Ft (ösztöndíj alapjának 8%-a)
- 3,00–3,99 25.000 Ft (ösztöndíj alapjának 25%-a)
- 4,00–4,49 42.000 Ft (ösztöndíj alapjának 42%-a)
- 4,49 fölött 59.000 Ft (ösztöndíj alapjának 59%-a)
- A szakképzés keretében fennálló tanulói jogviszonyból a megelőző tanévre vonatkozóan figyelembe vehető év végi minősítés hiányában 16.000 Ft (ösztöndíj alapjának 8%-a)
Műhelyiskolában:
Ösztöndíj mértéke: ösztöndíj alapjának 16%-a
Ösztöndíj összege: 16.000 Ft
Igénybevétel feltételei:
Nem kell külön igényelni, minden technikumban és szakképző iskolában beiratkozott tanuló megkapja a szakképző intézmény által a KRÉTA rendszerbe feltöltött adatok alapján, amennyiben az alább felsorolt valamennyi feltétel együttesen teljesül:
- első – Szakmajegyzék szerinti – szakmáját tanulja,
- tanulói jogviszonyban áll,
- tanulói jogviszonya 2020. május 31-ét követően keletkezett, és
- a szakmai oktatásban ingyenes részvételre jogosult.
Az ösztöndíjra az adott szakmára vonatkozóan a szakmai oktatásnak a szakmajegyzékben meghatározott időtartamáig jogosult a tanuló.
A tanuló nem részesülhet ösztöndíjban:
- amennyiben évfolyamismétlésre kötelezték, a megismételt évfolyamon;
- az adott tanév hátralévő részében, amennyiben igazolatlan mulasztásainak száma eléri a 6 foglalkozást;
- ha szakképzési munkaszerződéssel duális szakmai oktatásban vesz részt,
- a tanulói jogviszony szünetelése esetén.
További információk:
Az ösztöndíj folyósításáról a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal a tanuló által a szakképző intézménnyel közölt és a KRÉTA rendszerben rögzített fizetési számlára történő átutalásra szóló fizetési megbízással gondoskodik.
Az ösztöndíjra való jogosultságot a tárgyhónap tizenötödik napján a KRÉTA rendszer alapján kell megállapítani és azt minden hónap huszonnyolcadik napjáig kell átutalni azzal, hogy a félév első két hónapjára járó ösztöndíj a második hónapban egy összegben kerül átutalásra, a július és augusztus hónapra járó ösztöndíj a június hónapban járó ösztöndíjjal, illetve támogatással egy időben kerül átutalásra.
Az ösztöndíj mentes a személyi jövedelemadó alól.
Forrás: https://ikk.hu/osztondijak
Egyszeri pályakezdési juttatásra jogosult minden sikeres szakmai vizsgát tett tanuló, aki az alább felsorolt feltételeknek megfelel. A pályakezdési juttatás alapja a szakirányú oktatás központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott önköltségének egyhavi összege (ez 2022-ben 100 ezer forint). A pályakezdési juttatás mértéke a szakmai vizsga eredményétől függ. A juttatás szabadon felhasználható.
Az ösztöndíj mértéke a szakmai vizsga eredménye alapján van meghatározva:
- 2 - 133.000 Ft (a juttatás alapjának 133%-a)
- 3 - 184.000 Ft (a juttatás alapjának 184%-a)
- 4 - 243.000 Ft (a juttatás alapjának 243%-a)
- 5 - 302.000 Ft (a juttatás alapjának 302%-a)
Nem kell külön igényelni, minden sikeres szakmai vizsgát tett tanuló megkapja a szakképző intézmény által a KRÉTA rendszerbe feltöltött adatok alapján, amennyiben az alább felsorolt valamennyi feltétel együttesen teljesül:
- első – Szakmajegyzék szerinti – szakmáját tanulta,
- tanulói jogviszonyban állt,
- tanulói jogviszonya 2020. május 31-ét követően keletkezett, és
- a szakmai oktatásban ingyenes részvételre volt jogosult.
Az egyszeri pályakezdési juttatás folyósításáról a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal a tanuló által a szakképző intézménnyel közölt és a KRÉTA rendszerben rögzített fizetési számlára történő átutalásra szóló fizetési megbízással gondoskodik.
Az egyszeri pályakezdési juttatást a szakma megszerzését követően az adott szakmai vizsgaidőszak utolsó napjától számított hatvan napon belül kell átutalni.
Az ösztöndíj mentes a személyi jövedelemadó alól.
A szakképzési munkaszerződés alapján a tanulót megillető, havonta fizetendő munkabér összege – a tanuló és a duális képzőhely megállapodása alapján – legalább 100 ezer, legfeljebb 170 ezer forint , amelynek megállapításánál figyelembe kell venni a tanuló szakmai felkészültségét, tanulmányi eredményeit is.
A munkabért csak a társadalombiztosítási járulék terheli. További előny, hogy a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy a szakképzési munkaszerződés időtartama alatt a társadalombiztosítás ellátásaira való jogosultság szempontjából munkaviszonyban foglalkoztatott biztosítottnak minősül, a munkaviszony időtartama nyugellátásra jogosító szolgálati időnek, munkabére nyugdíjalapot képező jövedelemnek számít.
- A tanuló Ösztöndíj jogosultság mértékét a rendszer automatikusan jeleníti meg – míg a Tanuló Bankszámla adatait a tanuló és/vagy a Törvényes képviselőnek beállított Gondviselője/i tudja megadni, szerkeszteni.Az NSZFH egyenesen a megadott bankszámlára utalja a jogosult számára az ösztöndíj összegét.
- A bankszámla valamely pénzintézetnél vezetett számla legyen, sajnos a Babakötvényre nyitott Államkincstári számla NEM megfelelő.
- A KRÉTA rendszerben törvényes képviselőnek jelölt teljes (azaz bővített) jogú Gondviselő a rendszerbe belépve, saját nevére kattintva elérhető. Saját adatlap felületen tudja beállítani a tanuló Bankszámla adatait a Szakképzési juttatásokkal kapcsolatban.
Utmutató E-KRE TA rendszerbankszámlaszám kitöltéshez [pdf]
Iskolánk alapítványának jóvoltából minden tanév végén ösztöndíjban részesülnek a nappali tagozaton, technikumi képzési formában:
- a 12. évfolyam legjobb év végi tanulmányi átlagával rendelkező tanulói,
- a 9. – 11. évfolyam legjobb év végi tanulmányi átlagával rendelkező tanulója.
További legkiemelkedőbb tanulmányi átlaggal rendelkező tanulók az alábbi kategóriákban:
- előkészítő évfolyam,
- informatikus és gépész osztályok 9. – 11. évfolyam,
- nyelvi előkészítő tagozat 9. - 11. évfolyam,
- két tanítású nyelvű tagozat 9. – 11. évfolyam.
A díjazottak számáról és az ösztöndíj összegéről az Alapítvány kuratóriuma dönt az aktuális év végi eredmények függvényében, azonos tanulmányi átlagok esetén pedig a következő szempontokat veszi figyelembe: versenyeredmények, dicséretek, magatartás, szorgalom.
Az Excelsior Alapítvány minden tanév végén Köteles Csaba tanár úr emlékére alapított, 30 000 Ft értékű ösztöndíjban részesíti a szakmai végzettséget adó, nappali képzésben részt vevők közül a végzős évfolyamok szakmai tantárgyakból legjobb év végi tanulmányi eredményével rendelkező tanulóját, illetve az alsóbb évfolyamok szakmai tantárgyakból legjobb év végi tanulmányi eredményével rendelkező tanulóját.
Azonos szakmai tanulmányi átlag esetén az Alapítvány kuratóriuma az alábbi szempontokat veszi figyelemebe az ösztöndíj odaítélésekor: közismereti tárgyak átlaga, versenyeredmények, dicséretek, magatartás, szorgalom.