Gépész technikus

Gépész technikus illusztráció

Gépészet ágazat képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Választható szakmairányok: CAD-CAM szakmairány, Ipar szakmairány, Vegyipar szakmairány. A CAD-CAM szakmairányon végzett gépésztechnikus ipari termékeket modellez számítógéppel. Mérnöki felkészültséget nem igénylő szinten részt vesz a gépelemek és azok gyártásának tervezésében. Elvégzi a forgácsolással gyártható termékek CNC (számítógép által vezérelt) gépeken való megmunkálásának előkészítését. A gyártáshoz technológiát, gépeket, szerszámokat választ.

Az ipar és a vegyipar szakmairányon végzett gépésztechnikus mérnöki felkészültséget nem igénylő gépészeti jellegű fejlesztő, tervező, irányító és ellenőrző feladatokat lát el. Megszervezi a gépek, berendezések biztonságos üzemeltetését. Hibás működés esetén feltárja a hiba okát, elvégzi, illetve irányítja a javítási, karbantartási, szerelési folyamatokat. Részt vesz a gépelemek, gépegységek tervezési munkálataiban, az új technológiák bevezetésében és alkalmazásában. Méréseket, elemzéseket folytat a gyártóeszközök optimális működésének biztosítása érdekében.

Ajánlott mindazok számára, akik szeretik a gépeket, a forgó-mozgó alkatrészeket. Javasolt továbbá azoknak, akiket vonz az automatizált technológia, szeretnek szerelni és a szervezési feladatokat is szívesen látnak el.

KOMPETENCIAELVÁRÁS

Kommunikációs –és együttműködési készség, precizitás, , szervezési és irányítási képesség, analitikus gondolkodás.

A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ

• alkatrészrajz alapján kézi és kisgépes eljárással egyszerű alkatrészeket gyárt:
  • kiválasztja a gyártandó munkadarab anyagát, típusát, meghatározza a gyártáshoz szükséges műveleteket, szerszámokat és mérőeszközöket, elvégzi a gyártási műveleteket;
  • mérőeszközökkel ellenőrzi a kész munkadarabot;
  • a mért jellemzőket jegyzőkönyvben rögzíti, a mérés eredményét kiértékeli, ez alapján a vizsgált alkatrészt, gépegységet minősíti;
  • gépészeti kötéseket (csavarkötés, ékkötés, reteszkötés) szakszerűen létrehoz és bont;
  • elvégzi hidraulikus és pneumatikus (folyadékkal és sűrített levegővel működő) rendszerek elemeinek, illetve szabványos gépelemek (csapágyak, fogaskerekek, lánckerekek stb.) karbantartását, javítását, cseréjét;
  • beüzemeli a javított, karbantartott berendezést;
  • elvégzi a gépek, berendezések időszakos karbantartási munkálatait;
  • CAD-CAM szakirányon gépelemeket modellez számítógéppel, gyártást tervez és előkészít.

ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ

gépesztecthnikus alatti szöveg írási lehetőség

Telefon: +36-1-282-9732, +36-70-338-0953